THHN12S0LGN2500 - THHN 12 Sol Green 2500'
Southwire
In-Stock: 5,000 available locally (Nacogdoches, TX ) ( change location)
QTY:
Feet
  Edit Mode: Please login to suggest improvements for this item. Close
Quick Specs
Catalog Number
THHN12S0LGN2500
Manufacturer
Southwire
Manufacturer's Part Number
Description
THHN 12 Sol Green 2500'
Slang Terms
Suggest a New Term
Categories
Copper Building Wire - Thhn-T90-Sol (Solid) Mark as Incorrect
Suggest a New Category
Classification
Building Wire
UNSPSC
26121517 - Copper wire
UPC/GTIN
032886224423 / 00032886224423
Weight per unit
0.023 (lbs/ft)
Price & Packaging
Minimum Order Quantity
2,500 Feet
Unit
Reel
Stock Availability
Nacogdoches
5,000 Feet (Check another store)
All Stores
425,750 Feet
Resources
Images
Large Image - Large Image
Small Image - Small Image
THHN12S0LGN2500 - Small Image
THHN12S0LGN2500 - Large Image
THHN12S0LGN2500 - Large Image
THHN12S0LGN2500 - Video
Attachments
THHN12S0LGN2500 - Specification Sheet
Other Links
THHN12S0LGN2500 - Other
THHN12S0LGN2500 - Other
Features
Conductor Size
#12 AWG
Current Rating
20 A
Number Of Conductors
1
Voltage Rating
600 V
Material, Color, and Finish
Color
Green (Insulation)
Conductor Material
Annealed Copper
Insulation Material
PVC
Jacket Material
Nylon
Dimensions and Weight
Length
2500
Overall Length
2500 sq.ft
Descriptions
Additional Information
Heat Resistant;Moisture Resistant
Description
THHN 12 SOL GREEN 2500'
Extra Long Description
SWC 11591505 THHN 12 Sol Cu Gn 2500
Features
Long Description
Product Type
THHN Copper Building Wire
Short Description
THHN Copper Building Wire, #12 AWG, Solid, Yellow, 500
Additional Information
Insulation Thickness
15 mil
Made In USA
yes
Maximum Operating Temperature
+90 °C