SSF296H0120VEB21 - *Delisted* 8' 2 Lamp Ho Strip 96W 120V T12
Metalux
In-Stock: 229 available at other locations ( find a store with stock)
QTY:
Each
  Edit Mode: Please login to suggest improvements for this item. Close
Quick Specs
Catalog Number
SSF296H0120VEB21
Manufacturer
Metalux
Manufacturer's Part Number
SSF-296HO-120V-EB21-U
Description
*Delisted* 8' 2 Lamp Ho Strip 96W 120V T12
Strip Light, T12 Bulb Shape, 4-1/4 In Length, 3-5/8 In Height, 120 V, 96 W, Electronic Ballast, Rapid, 2 Lamps, Die Cold Rolled Steel Housing Material, Baked White Enamel, Strip Mount, 12 LB/Ea
Slang Terms
Suggest a New Term
Categories
Enhanced Commodity Codes - Lighting Mark as Incorrect
Suggest a New Category
Classification
Fluorescent Fixtures & Accessories
UNSPSC
39112507 - Strip lights
UPC/GTIN
080083521395 / 00080083521395
Weight per unit
12 (lbs/each)
Stock Availability
Lee's Summit
0 (Find nearest stock)
Lenexa
0
All Stores
229
Resources
Images
SSF296H0120VEB21 - Large Image
SSF296H0120VEB21 - Large Image
Attachments
SSF296H0120VEB21 - Specification Sheet
Features
Amperage Rating
1.833 at (120V)
Ballast Type
Electronic
Lamp Type
T12
Lamp Wattage
96 W
Material
Steel
Number Of Lamps
2
Voltage Rating
120V
Wattage
257W
Material, Color, and Finish
Finish
Baked White Enamel
Housing Material
Die Cold Rolled Steel
Dimensions and Weight
Height
3-5/8 in;93 mm
Length
4-1/4 in;108 mm
Size
97.375 IN Length 5.0 IN Width 2.75 IN Height
Descriptions
Description
8' 2 LAMP HO STRIP 96W 120V T12
Extra Long Description
CLS SSF-296HO-120V-EB21-U SSF 2 LMP
Long Description
Product Type
Strip Light
Short Description
Strip Light, T12, 120V, 96W, 2 Lamp