UC21T5113 - 21", 1 Lamp T5, 13W, 120V, Electronic Ballast
Metalux
In-Stock: 12 available at other locations ( find a store with stock)
QTY:
Each
  Edit Mode: Please login to suggest improvements for this item. Close
Quick Specs
Catalog Number
UC21T5113
Manufacturer
Metalux
Manufacturer's Part Number
UC21T5113
Description
21", 1 Lamp T5, 13W, 120V, Electronic Ballast
Slang Terms
Suggest a New Term
Categories
Fluorescent Track, Rail, Task - Fluorescent Undercabinet Light Mark as Incorrect
Suggest a New Category
Classification
Under Counter Fixtures
UNSPSC
39111528 - Undercabinet fixture
UPC/GTIN
080083594825 / 00080083594825
Weight per unit
3.13 (lbs/each)
Stock Availability
Granbury
0 (Find nearest stock)
DFW RDC
11
All Stores
12
Resources
Images
UC21T5113 - Small Image
UC21T5113 - Large Image
UC21T5113 - Large Image
Attachments
UC21T5113 - Specification Sheet
Features
Amperage Rating
0.108 at (120V)
Ballast Type
Instant Start
Lamp Included
Yes
Lamp Type
T5
Material
Steel
Number Of Lamps
1
Voltage Rating
120
Wattage
13
Material, Color, and Finish
Finish
white
Style
(blank)
Descriptions
Description
Extra Long Description
ETNCL UC21T5113 21IN T5 ULTRA SLIM
Product Type
21IN T5 Ultra Slim Undercab, Eb, PP RKR
Special Features
Post-painted housings and 100% acrylic non-yellowing lenses