JP131WL20 - J Hook For Wall Mount Apps.
Panduit
QTY:
Each
  Edit Mode: Please login to suggest improvements for this item. Close
Quick Specs
Catalog Number
JP131WL20
Manufacturer
Panduit
Manufacturer's Part Number
JP131W-L20
Description
J Hook For Wall Mount Apps.
Stronghold JP131W-L20 J-Pro™ J Hook With Wall Mount Bracket Have A Patented Design, Featuring Complete Horizontal and Vertical 1" Bend Radius Control. This Feature Prevents Pinch Points and Degradation Of Cable Performance. They Are Suitable For Use In Air Handling Spaces and Are Ul Listed. Requires 1/4” (M6) Mounting Hole For User Supplied Screw, 1.31” (33.3MM) Max. Bundle Capacity. Made Of Nylon 6.6, Are Black In Color and Come In Packages Of 50.