JP75WL20 - J Hook For Wall Mount Applications 1/4" Mount Hole
Panduit
In-Stock: 100 available at other locations ( find a store with stock)
QTY:
Each
  Edit Mode: Please login to suggest improvements for this item. Close
Quick Specs
Catalog Number
JP75WL20
Manufacturer
Panduit
Manufacturer's Part Number
JP75W-L20
Description
J Hook For Wall Mount Applications 1/4" Mount Hole
Stronghold JP75W-L20 J-Pro™ J Hook With Wall Mount Bracket Have A Patented Design, Featuring Complete Horizontal and Vertical 1" Bend Radius Control. This Feature Prevents Pinch Points and Degradation Of Cable Performance. They Are Suitable For Use In Air Handling Spaces and Are Ul Listed. Requires 1/4” (M6) Mounting Hole For User Supplied Screw, 0.75” (19.0MM) Max Bundle Capacity. Made Of Nylon 6.6, Are Black In Color and Come In Packages Of 50.
Slang Terms
Suggest a New Term
Categories
Distribution Devices - Cable Hanging Mgmt & Accy Mark as Incorrect
Suggest a New Category
Classification
N/A
UNSPSC
31162606 - J hooks
UPC/EAN/GTIN
074983440207 / 0074983440207 / 00074983440207
Weight per unit
1.78 (lbs/each)
Unit
Carton
Standard Packaging
Stock Availability
Cleburne
0 (Find nearest stock)
DFW RDC
0
All Stores
100
Resources
Images
JP75WL20 - Video
JP75WL20 - Small Image
JP75WL20 - Large Image
Other Links
JP75WL20 - Other
Tech Bulletins
JP75WL20 - Tech Bulletin
Features
Material
Nylon 6.6
Material, Color, and Finish
Color
Black
Style
Wall Mount
Dimensions and Weight
Overall Length
1.8
Width
1.8
Descriptions
Description
Extra Long Description
PAN JP75W-L20 StrongHold™ JP75W-L20
Long Description