HAYBAY180D10 - 180W Led RND Hbay 50K Dim 21242 LM
Rab Lighting Inc
In-Stock: 2 available at other locations ( find a store with stock)
QTY:
Each
  Edit Mode: Please login to suggest improvements for this item. Close
Quick Specs
Catalog Number
HAYBAY180D10
Manufacturer
Rab Lighting Inc
Manufacturer's Part Number
HAYBAY180/D10
Description
180W Led RND Hbay 50K Dim 21242 LM
Led High Bay, 100000 H Average Life, 21242 LM Brightness (Lumens), White, 73 Color Rendering Index, 5000 K Color Temperature, 0.7 A;0.8 A;0.92 A;2.4 A Current Rating, 11-7/8 In;302 MM Diameter, Dimmable, Led High Bay Fixture Type, 245 MM;9-5/8 In Height, Led Lamp Type, Die Cast Aluminum (Housing);Sheet Metal (Driver Bracket/Mounting) Material, Chain Mount;Hook Mount;Pendant Mount Mounting Type, Mercury and Uv-Free Special Features, DLC Listed;Iesna LM-79 & LM-80 Testing;Rohs Compliant;Ul Listed, Haybay(TM)
Slang Terms
Suggest a New Term
Categories
Enhanced Commodity Codes - Lighting Mark as Incorrect
Suggest a New Category
Classification
Led Highbay, Lowbay & Industrial Lighting
UNSPSC
39112102 - Light emitting diode LED optic lighting
UPC/GTIN
019813520322 / 00019813520322
Weight per unit
13.1 (lbs/each)
Stock Availability
Nacogdoches
0 (Find nearest stock)
All Stores
2
Resources
Images
HAYBAY180D10 - Large Image
HAYBAY180D10 - Large Image
HAYBAY180D10 - Small Image
Specifications Sheets
HAYBAY180D10 - Specification Sheet
Other Links
HAYBAY180D10 - Other
HAYBAY180D10 - Other
Attachments
Current Rating
2.4 A;0.92 A;0.8 A;0.7 A
Lamp Type
LED
Material
Die Cast Aluminum (Housing);Sheet Metal (Driver Bracket/Mounting)
Voltage Rating
120 V;208 V;240 V;277 V
Wattage
180 W
Material, Color, and Finish
Color
White
Color Rendering Index
73
Color Temperature
5000 k
Dimensions and Weight
Diameter
11-7/8 in;302 mm
Height
9-5/8 in;245 mm
Descriptions
Description
Extra Long Description
RAB HAYBAY180/D10 HAYBAY 180W COOL
Features
Long Description
Product Type
LED High Bay
Short Description
LED High Bay, 120;208;240;277 V, 180 W, 1 CT