C25BNB230A - Compact 2P 30A Cont SCR Term Quad QC 120VAC Coil
Eaton
In-Stock: 16 available locally (West Wichita, KS ) ( change location)
QTY:
Each
  Edit Mode: Please login to suggest improvements for this item. Close
Quick Specs
Catalog Number
C25BNB230A
Manufacturer
Eaton
Manufacturer's Part Number
C25BNB230A
Description
Compact 2P 30A Cont SCR Term Quad QC 120VAC Coil
Definite Purpose Control - Contactor, Compact Body Type, 2 Poles, 30 A, 110 to 120 V Ac, 40 A Resistive Load, 2 HP (115 V);5 HP (230 V);1.5 KW (115 V);3.7 KW (230 V) Motor Power, Quick Connect Terminal Connection, -13 °F Operating Temperature, +158 °F Operating Temperature, Din Rail Mount, 50 to 60 HZ, 3.19 In Overall Height, 2.32 In Overall Length, 1.97 In Overall Width, 0.5 LB
Slang Terms
Suggest a New Term
Categories
Contactors - Definite Purpose Contactors Mark as Incorrect
Suggest a New Category
Classification
DP Contactors
UNSPSC
39121529 - Contactors
UPC/EAN/GTIN
786685116020 / 0786685116020 / 00786685116020
Weight per unit
0.6 (lbs/each)
Stock Availability
West Wichita
16 (Check another store)
All Stores
959
Resources
Images
C25BNB230A - Small Image
C25BNB230A - Large Image
C25BNB230A - Large Image
Attachments
C25BNB230A - Specification Sheet
Other Links
C25BNB230A - Other
Current Rating
30 A
Dimensions and Weight
Depth
2.32
Height
3.19
Overall Length
2.32 in;59 mm
Width
1.97
Descriptions
Description
Extra Long Description
ETN C25BNB230A COMPCT 2P 30A CONT S
Features
Long Description
Product Type
Definite Purpose Control - Contactor
Short Description
Definite Purpose Control - Contactor, 4P, 30 A, 110 to 120 VAC, Motor and Power Control Equipment, 50 to 60 Hz
Special Features
Additional Information
Body Type
Compact
Coil Voltage
110 to 120 V ac
Connection Type
Quick Connect Terminal
Enclosure Type
Open with metal mounting plate
Maximum Operating Temperature
+158 °F;+70 °C
Minimum Operating Temperature
-13 °F;-25 °C
Motor Power
2 hp (115 V);5 hp (230 V);1.5 kW (115 V);3.7 kW (230 V)
Mounting Type
DIN Rail Mount
Overall Height
3.19 in;81 mm
Overall Width
1.97 in;50 mm
Resistive Load
40 A
Standards Met
UL Listed;CSA Certified;CE Certified;RoHS Compliant
Manufacturer Information
Brand
Manufacturers Part Number
C25BNB230A
GTIN
UPC
Taxonomies, Classifications, and Categories
Category Description
DP CONTACTORS
Type
Definite purpose contactor
Packaging
Weight
0.5 lb;0.2 kg
Weight per each
0.6
Carton
1
Uses, Certifications, and Standards
Application
Motor and Power Control Equipment
Frequency Rating
50 to 60 Hz