ECCVH200R - 2P 200A 25KAIC N3R Enclosed CB CCVH2200/Ecc225r
Eaton
In-Stock: 4 available locally (Springfield, MO ) ( change location)
QTY:
Each
  Edit Mode: Please login to suggest improvements for this item. Close
Quick Specs
Catalog Number
ECCVH200R
Manufacturer
Eaton
Manufacturer's Part Number
ECCVH200R
Description
2P 200A 25KAIC N3R Enclosed CB CCVH2200/Ecc225r
Enclosed Circuit Breaker, Eccvh Series, 200 A, 240 V Ac, 2 Phases, 5.5 In Height, 9.5 In Width, 17 LB
Slang Terms
Suggest a New Term
Categories
- Enclosed 2 Pole Circuit Breake Mark as Incorrect
Suggest a New Category
Classification
Molded Case Breakers
UNSPSC
39121101 - Load centers
UPC/GTIN
786685934853 / 00786685934853
Weight per unit
17 (lbs/each)
Stock Availability
Springfield
4 (Check another store)
Images
ECCVH200R - Small Image
ECCVH200R - Large Image
ECCVH200R - Large Image
ECCVH200R - Large Image
ECCVH200R - Large Image
ECCVH200R - Large Image
ECCVH200R - Large Image
ECCVH200R - Large Image
ECCVH200R - Large Image
Specifications Sheets
ECCVH200R - Specification Sheet
Attachments
Brochures
ECCVH200R - Brochure
Other Links
ECCVH200R - Other
ECCVH200R - Other
ECCVH200R - Other
ECCVH200R - Other
ECCVH200R - Other
ECCVH200R - Other
ECCVH200R - Other
ECCVH200R - Other
Features
Amperage Rating
200
Current Rating
200 A
Interrupt Rating
25 kAIC
Number Of Phases
2
Voltage Rating
240 V ac
Dimensions and Weight
Depth
25
Height
5.5 in
Width
9.5 in
Descriptions
Description
Extra Long Description
ETN ECCVH200R 2P 200A 25KAIC N3R EN
Features
Long Description
Product Type
Enclosed Circuit Breaker
Short Description
Enclosed Circuit Breaker, 2P, 200A, 25 kaic