THHN350BKPCS - THHN 350 STR Black PCS
Southwire Company
In-Stock: 786 available locally (Hope, AR ) ( change location)
Catalog Number
THHN350BKPCS
Manufacturer
Southwire Company
Manufacturer's Part Number
Description
THHN 350 STR Black PCS
THHN Building Wire, Heat, Moisture, Gasoline and Oil Resistant;Simpull(R) Technology For Easier Pulling;Sunlight Resistant Additional Information, Commercial;Industrial Application, Black, Copper Conductor Material, 350 Kcmil Conductor Size, 260 A (60°C);310 A (75°C);350 A (90°C) Current Rating, PVC Insulation Material, 60 Mil Insulation Thickness, Nylon Jacket Material, Made In Usa, +90 °C Maximum Operating Temperature, 37 - Strands, 797 Mil Outside Diameter, Reel;Spool Package Type, Csa C22.2 No. 75;Fede
Categories
Enhanced Commodity Codes - Wire Mark as Incorrect
UNSPSC
UPC/EAN/GTIN
Weight per unit
1.174 (lbs/ft)
Price & Packaging
Minimum Order Quantity
Foot
Stock Availability
Hope
786 Feet (Check another store)
Texarkana
257 Feet
All Stores
106,199 Feet
Conductor Size
350 kcmil
Current Rating
260 A (60°C);310 A (75°C);350 A (90°C)
Voltage Rating
600 V
Material, Color, and Finish
Color
Black
Conductor Material
Copper
Description
THHN 350 STR BLACK PCS
Features
Long Description
Product Type
THHN Building Wire
Short Description
THHN Building Wire, 600 V, Black, Nylon Jacket, 37 Strands, 350 kcmil
Additional Information
Insulation Thickness
60 mil
Maximum Operating Temperature
+90 °C