LED18T8U6GC840D - 18W Led T8 U-Bend 6" 40K Line Voltage 2200LM
Keystone
In-Stock: 1 available locally (Benton, AR ) ( change location)
QTY:
Each
  Edit Mode: Please login to suggest improvements for this item. Close
Quick Specs
Catalog Number
LED18T8U6GC840D
Manufacturer
Keystone
Manufacturer's Part Number
KT-LED18T8-U6GC-840-D-CP
Description
18W Led T8 U-Bend 6" 40K Line Voltage 2200LM
Slang Terms
Suggest a New Term
Categories
Led Lamps & Modules - Shape & Circular Lamps Mark as Incorrect
Suggest a New Category
Classification
Led Linear Straight(Fluor Replacement), U-Shape & Circular Lamps
UNSPSC
N/A
UPC/EAN/GTIN
890949012529 / 0890949012529 / 00890949012529
Weight per unit
0.51 (lbs/each)
Unit
Carton
Stock Availability
Benton
1 (Check another store)
Little Rock
10
All Stores
257
Resources
Images
Large Image - Large Image
Small Image - Small Image
LED18T8U6GC840D - Small Image
LED18T8U6GC840D - Large Image
Attachments
LED18T8U6GC840D - Specification Sheet
Specifications Sheets
Features
Ballast Type
By-Pass
Lamp Type
T8
Material
Glass
Number Of Lamps
N/A
Shape
T8
Voltage Rating
120 to 277 v
Wattage
18 W
Material, Color, and Finish
Base Type
G13 (Medium Bi-Pin)
Color Rendering Index
>80
Color Rendering Index (Cri)
>80 Deg
Color Temperature
4000 K
Finish
Frosted
Housing Color
Dimensions and Weight
Diameter
1 in
Height
6 in
Length
22.25 in
Descriptions
Additional Information
Construction
Frosted Glass
Description
Extra Long Description
Key KT-LED18T8-U6GC-840-D-CP 18W LE
Features
Long Description
U-Bend T8 LED Lamp, Approximately 40% More Energy Efficient than Standard F32T8 Lamps;Improved Lamp Durability with Shatterproof Coated Glass;Instant Startup;Replacement for Conventional Fluorescent Lamp;Suitable for Dry and Damp Locations Additional Information, 50000 h Average Life, By-Pass Ballast Type, G13 (Medium Bi-Pin) Base Type, 220 ° Beam Angle, 2150 lm Brightness (Lumens), >80 Color Rendering Index, 4000 K Color Temperature, 1 in Diameter, Frosted Finish, 6 in Height, 22.25 in Length, Glass Mater
Product Type
U-Bend T8 LED Lamp
Short Description
U-Bend T8 LED Lamp, 18 W, 120 to 277 V, 4000 K, 2150 lm, Frosted, 12 CT
Additional Information
Average Life
50000 h
Beam Angle
220 °
Brightness (Lumens)
2150 lm
Circuit Type
Input Voltage
120-277V
Ip Rating
Lumens
2150
Maximum Operating Temperature
+45°C;+113°F
Minimum Operating Temperature
-20°C;-4°F
Nominal Length
6 in U-Bend