FLSR30ID - 30A 600V Ul Class RK5 Dual Element TD Fuse
Littelfuse
In-Stock: 39 available locally (Bossier City, LA ) ( change location)
QTY:
Each
  Edit Mode: Please login to suggest improvements for this item. Close
Quick Specs
Catalog Number
FLSR30ID
Manufacturer
Littelfuse
Manufacturer's Part Number
FLSR030ID
Description
30A 600V Ul Class RK5 Dual Element TD Fuse
Time Delay Power Fuse, RK5 Class Fuse, Ferrule Fuse, 30 A, 600 V Ac;300 V DC, Ferrule Terminal, Blown Fuse Indicator, 13/16 In Diameter, 5 In Overall Length, 0.16 LB
Slang Terms
Suggest a New Term
Categories
Distribution Fuses - Dual Element Mark as Incorrect
Suggest a New Category
Classification
Fuses & Fuse Accessories
UNSPSC
39121627 - Power fuse
UPC/GTIN
079458025408 / 00079458025408
Weight per unit
0.16 (lbs/each)
Stock Availability
Bossier City
39 (Check another store)
All Stores
55
Resources
Images
FLSR30ID - Small Image
FLSR30ID - Large Image
FLSR30ID - Large Image
Attachments
FLSR30ID - Specification Sheet
Brochures
FLSR30ID - Brochure
Tech Bulletins
FLSR30ID - Tech Bulletin
Other Links
FLSR30ID - Other
FLSR30ID - Other
FLSR30ID - Other
FLSR30ID - Other
Current Rating
30 A
Interrupt Rating
Ac:200;300 kAIC Rms (Symmetrical);DC:20 kAIC
Terminal Type
Ferrule
Voltage Rating
600 V ac;300 V dc
Dimensions and Weight
Diameter
13/16 in;20.6 mm
Overall Length
5 in;127 mm
Descriptions
Description
Extra Long Description
LFSE FLSR030ID FUS 600V T/D CLASS R
Features
Long Description
Product Type
Time Delay Power Fuse
Short Description
Power Fuse, 30 A, 600 VAC/300 V dc, Time Delay, RK5 Class, ID