18RA6FLE - 22-18 Fork Terminal
Sta-Kon
In-Stock: 1,200 available locally (Galveston, TX ) ( change location)
QTY:
Each
  Edit Mode: Please login to suggest improvements for this item. Close
Quick Specs
Catalog Number
18RA6FLE
Manufacturer
Sta-Kon
Manufacturer's Part Number
18RA-6FL
Description
22-18 Fork Terminal
Fork Terminal, #22 Awg Conductor Size, #18 Awg Conductor Size, Insulated, Vinyl Insulation Material, Copper Conductor Material, Red Insulation Color, 600 V Ac, 0.97 In Overall Length, 0.150 In Insulation Length, 0.003 LB
Slang Terms
Suggest a New Term
Categories
Solderless Connectors - Small Terminals & Connectors Mark as Incorrect
Suggest a New Category
Classification
Terminals
UNSPSC
39121432 - Electrical terminals
UPC/EAN/GTIN
786210806587 / 5414363138587 / 00786210806587
Weight per unit
0.003 (lbs/each)
Price & Packaging
Minimum Order Quantity
100
Unit
Carton
Standard Packaging
Stock Availability
Galveston
1,200 (Check another store)
Deer Park
Images
18RA6FLE - Small Image
18RA6FLE - Large Image
Other Links
18RA6FLE - Other
Attachments
18RA6FLE - Specification Sheet
Features
Material
Copper
Terminal Type
Fork Terminal
Voltage Rating
600 V ac
Wire Size
22-16 AWG
Material, Color, and Finish
Color
Red
Conductor Material
Copper
Insulation Color
Red
Insulation Material
Vinyl
Dimensions and Weight
Overall Length
0.97 in
Descriptions
Description
22-18 FORK TERMINAL
Extra Long Description
ABB 18RA-6FL INS VINYL LKG FORK TER
Features
Vinyl-Insulated Locking Fork Terminal, Length .97 Inches, Width .25 Inches, Maximum Insulation .150, Bolt Hole #6, Wire Range #22-#18 AWG, Color Red, Copper, Tin Plated.
Long Description
Product Type
Fork Terminal
Short Description
#22 to #18 AWG Sta-Kon Fork Terminal, Insulated, 600 VAC
Special Features
Additional Information
Insulated/Non-Insulated
Insulated
Insulation Length
0.150 in
Made In USA
yes
Maximum Conductor Size
#18 AWG
Minimum Conductor Size
#22 AWG